آیا ازدواج امری آسان است ؟

آیا ازدواج امری آسان است ؟ باغ عروسی شمس العماره : قطعا با وجود هزینه های زیاد و مسائل مختلفی که در رابطه با ازدواج وجود داشته است نمی توانیم بگوییم که آیا ازدواج امری آسان است ولی ازدواج آسان می تواند صورت بگیرد. بررسی های مختلفی بر روی موانع ازدواج که منجر به ازدواج در سن بالا یا ازدواج سخت صورت گرفته است که از میان این موانع هزینه های سنگین مراسم عروسی به عنوان اصلی ترین دغدغه جوان ها به حساب می آید و اضطراب و استرس را برای آنها به همراه داشته است.

آیا ازدواج امری آسان است

اگر نگاهی ساده به جامعه امروزی داشته باشیم و از جوان ها بپرسیم که چرا به سمت ازدواج نمی روید با این پاسخ روبرو می شوید که ازدواج سخت است….
در دین اسلام همواره تاکید شده است که مراسم های ازدواج و عروسی تا جایی که ممکن است ساده برگزار شود تا مشکلی در آن ایجاد نگردد. البته بسیاری از افراد دوست دارند که این مراسم مهم را تا جایی که می توانند باشکوه تر و مجلل تر برگزار کنند ولی پایین اوردن هزینه ها و بهینه مصرف کردن هزینه های عروسی می تواند شیرینی بیشتری را برای شما در شروع زندگی تان داشته باشد.

آیا ازدواج امری آسان است

آیا ازدواج امری آسان است

به میزان توانایی تان در برگزاری مراسم عروسی دقت کنید

اگر دخترها یا پسرها یا خانواده های آنها بتوانند مراسم عروسی را برگزار کنند و از نظر توانایی هیچ کمبودی در این زمینه نداشته باشند دیگر نیازی نیست که به فکر ازدواج آسان بود ولی زمانی که چنین توانایی وجود نداشته باشد یا اینکه از نظر بودجه ی محدودیت های مطرح باشند از تمامی افراد مخصوصا جوان های در سن ازدواج

این انتظار می رود که از خانواده های خود درخواست های غیرمنطقی نداشته باشند و هزینه های سنگین را به خانواده هایشان تحمیل نکنند.
متاسفانه در بسیاری از موارد دیده شده که افراد به دلیل چشم و هم چشمی های که وجود داشته است سعی می کنند با قرض مراسم عروسی باشکوهی را با تشریفات اضافی برگزار کنند تنها به این دلیل که در برابر دیگر اعضای فامیل به اصطلاح کم نیاورند. مثلا در چنین شرایطی به جای اینکه مراسم عروسی را به صورت سنتی در منزل برگزار کنند به سراغ تالار عروسی گران قیمت می روند که واقعا در چنین شرایطی اصلا نیاز نیست.
البته علاوه بر هزینه های عروسی در رابطه با موضوع جهیزیه و مهریه نیز این مسئله وجود دارد. تهیه جهیزیه و اقلام اولیه زندگی یکی از سنت های پسنیده است که در فرهنگ ما وجود دارد و خانواده ی عروس باید آن را انجام بدهند.
خرید جواهرات و برخی از لوازم اصلی خانه نیز از رسمهای خوب و فرهنگ های ایرانی است که توسط خانواده داماد انجام می شود و این موارد مورد تاکید و تاکید اموزه های دینی نیز بوده است.

مهریه های غیر معقول

تعیین کردن میزان مهریه از مواردی بوده که سبب شده ازدواج به نسبت گذشته سخت تر شود. گاهی بسیاری از جوان ها را می بینیم که مراسم ازدواج شان به دلیل اختلاف بر روی مهریه مختومه مانده و بی نتیجه بوده است. امروزه مهریه های عجیب و غریبی نیز تعیین می شود مثل مهریه های چند صد هزار سکه ی یا جواهرات به میزان وزن دختر یا قلب شوهر و….

به نظر شما آیا این درست است که در یک جامعه دینی در شروع زندگی ، عروس خانم ها با دیدن کوچکترین چالشی در زندگی مهریه شان را به اجرا بگذارند؟
واقعا این سوال مطرح است که در جامعه و فرهنگ ایرانی ما چه اتفاقی رخ داده که برخی از خانواده ها مهریه را به عنوان یک عامل بازدارنده برای مردان به حساب می آورند؟ دین اسلام عوامل دیگری را مثل محبت و مودت به عنوان بنیاد ازدواج مطرح می کند. نیاز است که زوجین در ابتدا به شکل ساده تری به مسائل نگاه کنند تا بتوانند بعدها با چالش ها روبرو شوند و راحت تر آن ها را برطرف نمایند.

از اصلی ترین مسائلی که موجب می شود هزینه ها در بین خانواده ها بالاتر رود موضوع چشم و هم چشمی می باشد که شهامت فکر کردن به ازدواج را در ذهنها دور کرده است. بسیاری از ریخت و پاش ها خانواده ها را با دشواری های روبرو کرده که این تجمل گرایی های هیچ چیز جز به زحمت انداختن زوج ها و خانواده ها نداشته است.
اگر تنها کمی از این چشم و هم چشمی ها کاسته شود و برای ازدواج جوان ها شرایط محیا شود دیگر نیازی نیست دغدغه ی در این خصوص داشته باشیم. قطعا ازدواج های ساده و به دور از تجمل گرایی های بیهوده در بسیاری از موارد می تواند بسیار لذت بخش باشد.