اگر همسر لجباز دارید این مطلب را بخوانید

اگر همسر لجباز دارید این مطلب را بخوانید : می توانید لجبازی را اینگونه تصور کرد که یک بازی بسیار خطرناک است و ممکن است برخی از زوجین در سال های اولیه زندگی شان این کار را بسیار انجام بدهند و در واقع قدرتشان را به رخ یکدیگر بکشانند. همچنین آنها تصور می کنند که اگر در بسیاری از موارد نظر همسرشان را تایید کرد و مطابق رفتار او عمل کنند مجبورند که تا اخر عمرشان به حرفای همسرشان گوش بدهند و به بیانی ساده تر مطیع تمام حرفهای او باشند.

این استدلال که واقعا اشتباه است سبب می شود که آنها حتی برای زمان های که واقعا حس می کنند حق با همسرشان است نیز برخلاف میل او عمل کنند و مجدد به اشتباهات خود بپردازند و این اقدام کاملا یک لجبازی به شمار می رود. اما این مسئله زمانی حادتر میشود که این دسته از افراد با مهارت های لجبازی آشنایی کافی ندارند و حتی برای اینکه نشان بدهند این رفتار غلط است به صورت مستقیم و آگاهانه عمل می کنند و سعی می کنند رفتار همسرشان را اینگونه اصلاح کنند غاغل از اینه اینکار فقط سبب می شود که آتش اختلاف ها بیشتر شود.

بیشتر بخوانید در : چگونه از علاقه همسر خود پیش از ازدواج آگاه شویم

افراد دیگری نیز در مقابل لجبازی همسرشان رفتارهای مثل ملامت ، سرزنش، قهر و کینه را در پیش می گیرند که هر کدام از آنها میتوانند به تنهایی از زندگی مشترک صمیت و عشق را دور کنند. به راستی که بهترین شیوه برای اینکه با همسران لجباز رفتار کنیم چیست؟

چگونه با همسر لجبازم رفتار کنم؟

یکی ار روانشناسان برای مقابله با چنین عملی راهکارهای را معرفی می کند که می تواند بسیار مفید و تاثیرگذار  باشد و در ادامه به آنها اشاره کرده ایم. ما را با ادامه این مطلب همراهی کنید.

۱) انتقاد صحیح

یکی از روش های که می تواند سبب شود تا شما مانع از لجبازی همسرتان شوید انتقاد صحیح است. البته باید پیش از این در نظر داشته باشید که زوجین در خانواده های متفاوتی رشد کرده اند و تربیت آنها متفاوت بوده است و همین تربیتها میتوانند زمینه ی برای بروز اختلاف ها شوند. به همین جهت اختلاف یک امر طبیعی می باشد که بین همسران وجود دارد. ولی برای اینکه این اختلاف نظرها سبب یک مشکل جدی  نشوند باید توصیه های را مد نظر بگیریم.

۲) انتظاراتتان را از همسرتان تعدیل نمایید

شاید کم تر به این موضوع فکر کرده باشید ولی بهتر است بدانید که همسرتان این توقعی از شما داشته است و برعکس. به همین جهت نمی توانید بدون اینکه انتظارهای همسرتان را در نظر بگیرید توقعاتی از او داشته باشید که از شما حرف شنوی باید داشته باشد.

۳) نقاط مثبت را یادآوری کنید

پیش از اینکه بخواهید در مورد نقاط ضعف همسرتان مطلبی بگویید سعی کنید نقاط قوت را به او یادآوری نمایید و پیش از هر انتقادی تعریف های از او داشته باشید همچنین در گفت و گوهای خودتان آنها را بیان نمایید. همانطور که انتقادهای از او دارید بلکه او نیز میتواند از شما انتقادهای داشته باشد و اشتباهات شما را بیان نماید. اینگونه همسر شما می تواند در ذهن خود شما را ادمی منصف تر بداند و راحت تر اشتباهاتی را که انجام میدهد بپذیرد.

اگر همسر لجباز دارید این مطلب را بخوانید

اگر همسر لجباز دارید این مطلب را بخوانید

۴) رعایت اعتدال را به خاطرتان بسپارید

نیازی نیست همیشه خیلی زیاد از همسر خود انتقاد کنید چون سبب می شود که او نسبت به حرف های شما اهمیت کمتری بدهد. حضرت علی ع می فرماید زمانی که حرفی را زیاد تکرار می کنید ارزش آن کاسته می شود.
وقتی یک تذکر به همسرتان میدهید اجازه دهید تا او فکر کند و به صورت مداوم نیازی نیست شما در این رابطه تذکراتی را به او بدهید.

۵) از شخص انتقاد نکنید بلکه از رفتار انتقاد نمایید

به جای اینکه بخواهید از خود شخص انتقاد کنید بلکه رفتارش را هدف بگیرید به معنی ساده تر نیازی به نکوهش شخص نیست بلکه انتقاد به عمل لازم است.

۶) تلافی را به کلی فراموش کنید

در صورتی که همسر شما فقط لجبازی می کند نیازی نیست شما هم با رفتارتان لجبازی را تلافی کنید و اگر در ابتدای راه هستید دقت نمایید لجبازی نباید در زندگی و رابطه تان تبدیل به عادت گردد.

۷) همسرتان و خودتان را بشناسید

شما باید به خوبی همسرتان را بشناسید و تلاش کنید که اطلاعاتی را در خصوص خودتان به آنها بدهید و برای او از ایده های زندگی و خطر قرمزها صحبت کنید و اگر نیاز است در خصوص مسائل مختلف زندگی تعریف ها و نظرتان را با تعریفهای همسرتان مقایسه نمایید چون مصداق ها و واژه ها در افراد متفاوت ، تفاوتهای داشته است. مثلا ممکن است تعریف شما از تجملات در ذهن تان با تعریف همسرتان تفاوتهای داشته باشد.

۸) تفاوت ها را پذیرا باشید

این نکته را در نظر داشته باشید که بین زن و مرد توجه هاتی وجود داشته باشد. در این زمینه کتابهای وجود داشته است که میتواند سبب بالا رفتن آگاهی شما شود. مثلا با توجه به اینکه نیاز اصلی خانمها محبت است تلاش کنید که به احساسات همسرتان بیشتر توجه کنید و محبت کلامی را زیادتر نمایید تا بتوانید در زندگی مشترک خود صمیمت زیادتری را به وجود بیاورید.

بیشتر بخوانید در : میزان اهمیت شغل همسر آینده

این صمیمی بودن موجب می شود که همسر شما به شما نزدیک تر گردد و اهمیت به حرفهای شما بدهد. زمانی که شما به احساسات او  اهمیت میدهید او هم خط قرمزهای شما را زیر پا نخواهد گذاشت. ولی مقابله و مشاجره سبب می شود که احساسات طرف مقابل شما نیز جریحه دار گردد و او هم شروع به لجبازی نماید.

از طرف دیگر مردان هم دوست دارند برای همسران خود در برابر مشکلات تکیه گاه خوبی باشند پس نیاز است که زنان حتی اگر موقعیت بهتر یا تحصیلات بالاتری داشته اند ولی بازهم در برابر مشکلات به همسرشان رجوع کنند. این کار سبب می شود که مردان حس کنند در برابر همسرخود و فرزندانشان جایگاه شان محفوظ مانده است.