تزئین حنا برای مراسم حنابندان

تزئین حنا برای مراسم حنابندان : مراسم جشن حنابندان ،جشنی می باشد که پیش از مراسم عروسی و در آخرین شبی که عروس در منزل پدرش است برگزار می شود و در اصل این جشن را به عنوان مراسمی برای حدافظی عروس از خانواده برگزار می کنند. این روزها شاید این مراسم نسبت به گذشته کمتر برگزار شود چون خرج و مخارج عروسی زیادتر شده است و برخی از عروس و دامادها ترجیح میدهند تنها همان شب عروسی را جشن بگیرند.
در مراسم حنابندان زنانی که در مراسم عروسی شرکت می کنند دستان خود را با حنای مراسم حنابندان اغشته می کنند و این حنا را دور تا دور مراسم می چرخانند تا همه مهمان ها بتوانند حنا را به دستان خود بزنند.

تزئین حنا برای مراسم حنابندان

تزئین حنا برای مراسم حنابندان

تزئین حنا برای مراسم حنابندان

همانطور که اشاره کرده ایم این رسم و رسوم ها امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما هنوز هم عده ی هستند که به آن می پردازند و جشن و مراسم را در شب پیش از عروسی شان برگزار می کنند. حنا اثری از بهشت دارد و به عنوان حنا از جنت از آن یاد می شود و نشانه های از مهر و شادی و نیکبختی را به همراه داشته است. اینها حاصل باور و تفکری است که ایرانی ها از گذشته ها تاکنون در ذهنشان دارند و هنوز هم این ها پابرجاست.

تزئین حنا

عموما مراسم حنابندان به شکل شب نشینی و پس از شام برگزار می شود. اما برخی از خانواده ها علاقه دارند که در شب حنابندان با شام از مهمان هایشان پذیرایی کنند اما چون مراسم و هزینه ی پذیرایی با پدر عروس است معمولا خانواده ها ترجیح میدهند تعداد کمی از مهمان ها را دعوت کنند .اما هزینه ارایشگاه عروس و هزینه لباس بر عهده دامادها می باشد.

تزئین حنا برای مراسم حنابندان

تزئین حنا برای مراسم حنابندان

معمولا برای حنای شب حنابندان از تزئین های زیبایی استفاده می کنند تا این حنا در شب حنابندان بدرخشد و خاطره انگیز شود. برای اینکه حنا را تزئین نمایید میتوانید از ایده های متفاوت و جذاب استفاده کنید اما پیش از اینکه بخواهید تزئینی را انجام بدهید بهتر است مقداری شکر را به حنا اضافه کنید تا تزئین شما جلوه زیباتر و جذابتری داشته باشد. البته برای تزئین کردن حنا استفاده از مجسمه های مخصوص، اکلیل های رنگی، مرواریدهای تزئینی توصیه می شود.

چه کنیم حنا ترک نخورد ؟

برخی از ما نمی توانیم حنا را آنگونه که دوست داریم تزیئن کنیم و در واقع سلیقه یا مهارت برای تزئین را نداریم و بهتر است در چنین شرایطی تزیئن حنا را به کسانی بسپاریم که میتوانند در این امر به ما کمک کنند. اما اگر خودتان تصمیم گرفته اید حنا را اماده کرده و تزئین کنید بهتر است بدانید از تکنیک ترک نخوردن حنا استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید در : آداب و رسوم برگزاری عروسی در ایران

به چندین روش میتوانید طراحی با حنا را انجام بدهید:

  • قلم
  • قیف
  • شابلون

باید حنای مخصوص طراحی باشد که در برخی از مغازه ها میتوانید این حنا را طراحی کنید که رنگی سیاه دارد. شما به این شیوه حنا را اماده می کنید که مقداری از حنا را در ظرفی می ریزید و چند قطره اکسیدان را به آن اضافه نمایید تا یک ماده غلیظ بدست بیاید. با این مواد طراحی را شروع می کنیم. یک نایلون را روی بخش های که طراحی شده به شکل آرامی می گذاریم تا خراب نشود و پس در محیط قرار می دهیم تا کاملا خشک گردد پس از اینکه خشک شدن نایلون را بر میداریم و حنای خشک شده را می شوریم. با این روش نباید برای ۱۵ روز در حمام لیف بکشیم چون خیلی سریع پاک می شود. در صورتی که به جای اکسیدان از آب استفاده کنید طرح شما زودتر پام می شود. با کشیدن طرح از شابلون استفاده نمایید. شابلون های آماده در بازار وجود داشته است میتوانید خودتان با کاغذ رادیولوژی شابلون نیز اماده نمایید.