مراسم بله برون – بله بران

مراسم بله برون – بله بران تالار عروسی شمس العماره : حتما شما هم بارها به مراسم بله برون یا بله بران رفته اید یا حداقل برای چندین بار نام آن را شنیده اید. این مراسم با نامهای خرج بران و مهربران نیز شناخته می شود که معمولا پس از برگزاری چند جلسه خواستگاری و اشنایی خانواده ها برگزار می شود. وقتی دو سمت به این نتیجه رسیدند که برای ازدواج سوژه های مناسبی برای یکدیگر هستند اینگونه مراسم ها برگزار می گردند. معمولا در چنین مراسم های بزرگان فامیل و ریش سفیدتان حضور پیدا می کنند و محل برگزاری مراسم خانه پدر دختر می باشد.

مراسم بله برون – بله بران

در گذشته به این صورت بود که فقط در این مراسم مردها حضور پیدا می کردند ولی امروزه خانمها نیز در مراسم بله برون حضور دارند و در مسائل مختلف نیز نظر آن ها مهم و البته نقش دارند. اصلی ترین موضوعی که در مراسم بله برون وجود دارد ، تعیین مهریه است که در مورد آن بحث و گفتگو انجام می گردد و به جز مهریه هر دو خانواده در مورد مسائلی دیگری مثل تعیین روز خرید، تعیین زمان عقد، منزل و مکان سکونت و….صحبت می کنند و نتیجه گیری های را انجام میدهند.

مراسم بله برون

در فرهنگهای مختلف بله بران با چه نام های شناخته می شود؟

در قومیت ها و فرهنگ های متفاوت ایران نامهای متفاوتی برای مراسم بله برون وجود داشته است. در تهران این مراسم با تام خرج بُری و بله برون یا بله بری معروف است.

 • مردم گیل و دیلم : ثبت هگیری( ثبت گرفتن) ، صورَت هَگیری( صورت گرفتن)
 • خراسانی ها: جواب اِستنی( جواب گرفتن یا جواب استاندن)، کفش پاکَنی (کفش به پا کردن)
 • مناطق آذربایجان : قند سیندیرماخ (قند شکستن)
 • شاهرود: حرف تمام کردن
 • کازرون: شرط کنان
 • توابع دماوند: خرج بُری
 • سروستان فارس: بله برون
 • قم : مهربرون ، گلاب گیرون
 • شیراز : مهربرون ، بله برون
 • ایل ممسنی : باشلق برون ،کدخدا کِشون
 • روستاهای گرگان: قندشکنی

امروزه رسوم و آداب متفاوتی برای مراسم به بران وجود داشته است که برخی از خانواده ها به دلایلی خودشان آن ها را تغییر میدهند. مثلا در رابطه با پذیرایی با میوه و شربت به توافق می رسند که با شیرینی انجام شوند یا هر دو سمت مهمان های محدودی را دعوت می کنند ولی برخی از خانواده ها که به دلایل مختلفی نمی خواهند مراسم نامزدی بگیرند ، این دو مراسم را یکی می کنند و برای پذیرایی از شام استفاده می کنند.
برخی از خانواده ها چون از قبل در مورد جزئیات و مهریه ها با یکدیگر به توافق کرده اند فقط در این مراسم ، این موارد را به مهمانها و فامیل ها معرفی می کنند.

چه سوال های در مهربران مطرح می شود؟

مهم ترین چیزی که در مراسم بله بران مطرح می شود موضوع مهریه است. بسیاری از افراد همیشه می گویند مهریه را کی داده و کی گرفته ولی واقعا این یک شعار است و شما نباید این موضوع را شوخی بگیرید. نگاهی به اطرافیان خود بندازید قطعا کسانی وجود دارد که همسران شان درخواست مهریه کرده اند پس به سادگی از کنار این مسائل نگذرید و هر رقمی را برای مهریه تعیین نکنید.

دختران و پسران باید پیش از مراسم بله برون با خانواده هایشان در مورد مهریه صحبت کنند و به توافق برسند تا اگر اختلافی بین پسر یا دختر با خانواده وجود داشته ،حل گردد و بهتر است که هر خانواده به صورت دقیق مشخص کنند که چقدر می خواهند مهریه را تعیین کنند و بعد با طرف مقابل به توافق برسند.
خانواده عروس باید از تعیین مهریه های عجیب و غریب دوری کنند و خانواده داماد نیز باید دقیقا بدانند که تا چه میزانی می توانند مهریه را پرداخت نمایند. اگر در زندگی مشترک اختلافی به وجود بیاید و طلاق مطرح شود قطعا مهریه های عجیب سبب بروز مشکلات جدی خواهد شد. شما باید رقمی را انتخاب کنید که در شان خانوادگی شما باشد و البته توان مالی نیز در نظر گرفته شود. موضوع بحث در مورد مهریه و چانه زنیها جالب نیست و دلخوری را گاهی به وجود می آورد و حتی در چنین سال در زندگی مشترک می تواند اختلاف های را به وجود بیاورد.

رقمی را تعیین کنید که معقولانه باشد. در صورتی که خانواده ها با یکدیگر از نظر فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی اختلاف های زیادی نداشته باشند رقم های را تعیین می کنند که به یکدیگر نزدیک می باشد. شما می توانید از همینجا حسن انتخاب همسر متناسب و هم کف را مشاهده کنید.
در مراسم بله بران معمولا خانواده داماد برای عروس خانم یک حلقه به عنوان نشان را تهیه می کنند و داماد حلقه را به عروس خانم می دهد پس از این مراسم دوره نامزدی شروع می شود و پس از آن دیگر مراسمها اجرا می شود.

چه روزی را می توانیم برای عقد و عروسی تعیین کنیم؟

مشخص کردن تاریخ عقد و عروسی و شرایط برگزاری مراسم بسیار مهم است و از مسائلی می باشد که مطرح است. پیش از اینکه بخواهید تقویم را زیرو رو کنید تا یک تاریخ را مشخص نمایید بهتر است شرایط اقتصادی را در نظر بگیرید و بعد چند تاریخ مناسب را انتخاب نمایید.
اگر خانواده عروس برای تهیه جهیزیه نیاز به زمان دارد یا خانواده داماد نیز می خواهند بودجه را تامین کنند نیاز است که مدتی صبر کنید تا این موارد انجام گردد.
می توانید عیدهای ملی یا مذهی یا مناسب های را در نظر بگیرید و سپس بر روی این تاریخ به توافق برسید. بهتر است که مدتی در عقد بمانید و بعد از آن به سر خانه و زندگی تان بروید. باید در مورد مدت زمانی که می خواهید عقد بمانید توافق های لازم را داشته باشید.
اخرین مرحله نوشتن تمامی قول و قرارها می باشد. در قدیم اینگونه بود که یک برگه اماده می کردند و قول و قرارها را در آن می نشوند و چندین نفر شاهد آن را امضا می کردند .امروزه نیز همین گونه است و البته برگه های مخصوص بله بران به شکل زیبا اماده شده که می توانید از آن ها استفاده نمایید. این برگه ها جلدهای رسمی و شیکی دارند که موجب می شوند مراسم شما زیباتر گردد. تهیه این دفتر را معمولا خانواده ی داماد بر عهده دارند.

دلخوری ها و مشکلات را جدی بگیرید و از آن ها نگذرید….

عموما پس از اینکه خانواده داماد انگشتر را در دست عروس کردند یعنی دختر را نشان کرده پسر نموده و قرارها را با یکدیگر بسته اند. در صورتی در بین بحث هایتان به این نظر رسیده اند به خانواده ها به درد یکدیگر نمی خورند و با یکدیگر توافق ندارند یا درگیری را به وجود آمده ، بهتر است بدانید که در آینده شاید این اختلاف ها زیادتر شود و باید بیشتر در این رابطه فکر کنید و حتما در صورت نیاز به یک مشاور ازدواج مراجعه نمایید.
اگر ازدواجی اشتباهی باشد در چنین مراحلی این اشتباها خودنمایی را دارند پس بهتر است از این نشانه ها نگذرید. در همین جا اگر انتخاب شما اشتباه است می توانید تصمیم تان را عوض کنید اگر با این طرز فکر اشتباه به سراغ زندگی مشترک بروید و بعد از مراسم عروسی بخواهید طلاق بگیرید قطعا شکست بزرگ تری را تجربه خواهید کرد.

شما بهترین شخصی است که خودتان می توانید در رابطه با مراسم ازدواج برای خودتان تصمیم بگیرید و هیچ کس به جز شما نمی تواند بهترین کمک را به شما داشته باشد.
ازدواج موضوعی نیست که به سادگی و با سهل انگاری انجام شود بلکه نیاز است که شما طرف مقابل زندگی تان را با دقت انتخاب کنید و حتما پیش از اینکه تصمیمی بگیرید در رابطه با موارد مختلف ارزیابی های مختلف و تحقیق های فراوان را داشته باشید.

باغ تالار شیک و ارزان شمس العماره ، همراه شما برای برپایی مراسمی خاص و زیبا میباشد.