همه چیز در مورد مراسم حنابندان

همه چیز در مورد مراسم حنابندان , تشریفات عروسی شمی العماره :  جشن حنابندان را می توان به عنوان آخرین مراسم از اداب عروسی ایرانی را دانست که در اصل مراسم خداحافظی عروس می باشد و به صورت رسمی در منزل پدری عروس خانم برگزار می گردد و به معنی دیگر می توان گفت که آخرین شب اقامت عروس در منزل پدرش جشن می گیرند.
در گذشته به این صورت بود که در شب حنابندان زنان دست خودشان را با حنای که دور تا دور مراسم چرخانده می شد ، رنگ می کردند و البته هنوز هم در برخی از شهرها و روستاها هنوز هم چنین رسمی اجرا می شود و واقعا دیدن چنین صحنه های لذت بخش است.

همه چیز در مورد مراسم حنابندان

حنا به عنوان اثری از بهشت بوده و نشانی از مهر و شادی و نیک بختی داشته است و از جنت می باشد. این باوری است که ایرانی ها هنوز هم به آن پایبند هستند و پابرجا می باشد.
پس از اینکه مراسم نامزدی برگزار شد و قبل از اینکه بخواهند جشن مراسم عروسی را برگزار کنند مراسم دیگری اجرا می شود که با نام حنابندان آن را می شناسند. متاسفانه این رسم با گذشت زمان کم رنگ تر شده است و یا اینکه دچار تغییراتی می شود. البته این مورد را در نظر داشته باشید که به دلیل هزینه های گزافی که مراسم عروسی داشته است برخی ترجیح میدهند که این مراسم را دیگر برگزار نکنند ولی هنوز هم در برخی از شهرهای جنوبی و روستاها این مراسم جز اصلی ها به شمار می رود و اجرا می شود.

همه چیز در مورد مراسم حنابندان : در هر کدام از شهرهای ایران این مراسم به نحوه ی خاصی برگزار می شود اما در اصل به معنی اماده کردن حتا و اغشته کردن دستان دست و پای عروس و گاهی داماد به حنا می باشد.

همه چیز در مورد مراسم حنابندان

همه چیز در مورد مراسم حنابندان

در قدیم معمولا در منزل داماد حنا را اماده می کردند و خانواده داماد با ساز و دهل حنا را به همراه فامیل بر می داشتند و به منزل عروس می برند و اجازه میداد که بزرگ ترها کار حنابندان را آغاز کنند. خواهر عروس دستان عروس را و برادر داماد دستان داماد را به حنا آغشته می کرد.

در مناطقی دیگر پیش از اینکه حنابندان شروع شود ، عروس دست راست خود در حالی که شال قرمز رنگی بر روی سرش انداخته بالای سرش می گذاشت و مهمان ها خصوصا فامیل های داماد هدیه های مثل طلا و نقره را در کف دست عروس خانم می گذاشتند.

اما این روزها حنا را بعد از اینکه می خیسانند و اماده می کنند به صورت طرح های بسیار زیبا در می آورند و آن را تزئین زیبا می کنند و با توجه به رسوم قوم های مختلف آن را به خانواده داماد و عروس می دهند. گاهی هم خانواده عروس و داماد به صورت جداگانه ی برای فامیل خود حنا را اماده میکنند و رقابتی زیبا شروع می شود که کدام یک از اقوام می تواند تزیئن زیباتری را انجام بدهد.

عموما مراسم حنابندان پس از شام برگزار می گردد

گاهی برخی از خانواده ها علاقه دارند که با شام از مهمان های خودشان پذیرایی کنند و البته هزینه ی پذیرایی با پدر عروس می باشد اما هزینه ی ارایشگاه عروس و هزینه لباس را باید داماد پرداخت کند.
در برخی از مناطق برگزاری مراسم حنابندان نه تنها هزینه ی برای عروس و داماد ندارد بلکه سبب می شود که دوستان و اقوام هدیه های مالی به عروس و داماد می دهند که می تواند کمک زیادی به برگزاری مراسم عروس و داماد در ازدواج بکند.

بعد از اینکه حنا را به دست و پای عروس و داماد آغشته کردند ، مهمان های آن ها هدیه هایشان را به آنها تقدیم می کنند. گاهی در منطقه مثل چهاردانگه آشنایان داماد هدیه هایشان را به داماد میدهند تا بتوانند صرف هزینه های ازدواج کنند یا اینکه قوم عروس هدیه هایشان را به عروس خانم میدهند تا بتواند برای تهیه جهیزیه از آن ها استفاد کنند اما در بیشتر موارد اینگونه است که وقتی ظرف محتوای حنا را در مجلس مدعوین می چرخانند انها پس از اینکه مقداری حنا بر می دارند هدیه هایشان را در ظرف کنار حنا می گذارند.

در اخر بعد از اینکه دست و پای عروس به حنا آغشته شد آن ها بقیه حنا را بین مهمان ها توزیع می کنند و سپس کف دست و ناخن های خودشان را با حنا رنگین میکنند.

باغ تالار عروسی شمس العماره با ایده هایی نو آماده پذیرایی از میهمانان شماست.